LITERATURA

AKORDI ZA ELEKTRIČNU KLAVIJATURU
Akordi su namijenjeni za električne klavijature s elektronskim aranžerom koji "komponira" pratnju prema odabranom ritmu i akordu koji se svira lijevom rukom na lijevoj strani klavijature. Za to je namijenjen prostor od jedne i pol oktave u rasponu od tona "C" u velikoj oktavi do tona "fis" u maloj (na slici dolje označeno sivo). Prostor na klavijaturi od malog "g" malog pa sve do tona "C4" služi za sviranje melodijske linije. Polazni akord je G-dur kvintakord i iz te pozicije su građeni svi drugi akordi koji se spajaju najkraćim putem na tonove sljedećeg akorda, te se iz tog razloga pojavljuju u obratima. Ne znači da su to najbolja rješenja, ali u svakom slučaju je dobro da se akordi nauče i spajaju najkraćim putem kako bi se brzo mogli promijeniti. Akordi su građeni za elektronski aranžer te se u nekim slučajevima kose s teorijom klasične harmonije. Što se prstometa tiče također treba napomenuti da neće uvijek biti najbolje rješenje ovdje navedeno što ovisi o tome koji je akord prethodio, te u tom smislu treba činiti najbolji i najjednostavniji slijed prstometa.

HARMONIJSKI  SIMBOLI
Harmonijski simbol je oznaka određenog akorda slovom i brojkom, a koristi se u notnim izdanjima popularne glazbe. Harmonijske simbole bi mogli shvatiti kao suvremeno i pojednostavljeno šifriranje sopranove dionice ako bi to promatrali kroz tradicionalnu glazbenu praksu. S obzirom na to da je popularna glazbe namijenjena improvizaciji ne mora se striktno sugerirati vođenje pojedinih tonova akorda kao što je to slučaj npr. u klasičnoj glazbi, nego se glazbeniku dozvoljava sloboda njegovog glazbenog izričaja, te harmonijski simboli mogu predstavljati sugeriranu harmonijsku progresiju koje se ne moramo striktno pridržavati. U jazzu i modernoj popularnoj glazbi koristi se samo naziv kompozicije, glavna melodijska linija s potpisanim tekstom, nazivom plesnog ritma/tempa, te harmonijski simboli čija se postava prepušta glazbeniku koji improvizira melodiju i harmonijsku progresiju u skladu sa svojom vještinom i inspiracijom. U praksi se koristi nekoliko načina bilježenja harmonijskih simbola tako da se neki akord može pojaviti napisan na nekoliko načina npr. umanjeni kvintakord se bilježi na četiri načina: Xm-5, Xdim, Xv, X °. Ovdje donosim pregled najčešće korištenih načina bilježenja harmonijskih simbola u popularnoj glazbi. 

 
NOTNI PAPIR landscape  PDF - preuzmite OVDJE
NOTNI PAPIR portrait  PDF - preuzmite OVDJE
HARMONIJSKI SIMBOLI  PDF - preuzmite OVDJE
AKORDI ZA KLAVIJATURU  PDF - preuzmite OVDJE





HRVATSKE NARODNE PJESME
 
   Ajde Kato  PDF
 Ako Si Pošla Spat  PDF
Cin, Can, Cvrgudan  PDF
Da Mi Je Znati  PDF
Diko Moja, Al' Si Lip  PDF
DjevojčicaSmilje Brala PDF
DrmaMi Se  PDF
Hopa,Cupa, Čizme Moje PDF
IdeStarac Uz Brdo PDF
Igra Kolo PDF
Izvor Voda Izvirala PDF
Ja Bih Navek Vesel Bil PDF
Ja Sam Mala Ruža  PDF
Jedan Mali Brodić PDF
Jedna Mala Rožica PDF
Kad Bi Ove Ruže Male PDF
Kiša Pada  PDF
Kopa cura vinograd  PDF
Lako Tebi, Dušo PDF
Lepe Ti Je Zagorje Zelene PDF
Majka PDF
Majka Mari Kose Plela PDF
Meknite Se Sve Gore PDF
Mila Moja PDF
Mladi Zanatlija PDF
Nesla Dekla V Melin PDF
Nikaj Na Svetu PDF
Odbi se grana  PDF
Oj Djevojko PDF
  Oj Djevojko, Dušo moja PDF
O, Jelo, Jelice  PDF
 Oj Jesenske Duge Noći PDF
Oj Korano  PDF
Plovi Barko PDF
Poleg navade stare PDF 
Predragi Ljubiću PDF
Rotkvice PDF
Rujna Je Zora Nastala PDF
Sejaj, Sejaj Bajžulek PDF
Sinak Janko PDF
Slušaj Mati Ove Riči Moje PDF
Sve Su Dike U Kolu  PDF
 Svršili Smo Žetvu PDF
Tapačica  PDF
Teče, Teče PDF
Tiha noći PDF
Ti si Milko moja PDF
Tko U Polju I U Gori  PDF
U Livadi Pod Javorom PDF
Vozila Se Šajka PDF
Vužgi. Vužgi PDF
Za jedan časak PDF 
Zlatna Ptičica  PDF
Zora Zabijeli PDF


NASLOVNICA Dobro došli na web stranicu namijenjenoj električnoj klavijaturi (aranžeru) i stilu sviranja koji su razvijali sam...